A Szepesség iskolái – köztük a késmárki líceum – már a reformáció terjedésétől kezdve kivették részüket a magyar talentumok képzésében, nevelésében.
A szepesiek összetartása legendás volt, akárhová kerültek az oszágban. A budapesti Szepesi Egyesület már 1876-ban megalakult. A Szepesség elszakítása után jött létre a Szepesi Szövetség, az iglói, késmárki és lőcsei diákszövetség. Műsoros esteket, bálokat rendeztek, kiadványokat adtak ki. 1945 után már csak baráti társaságok, asztaltársaságok formájában találkozhattak.
Burgenlandból a Felvidékre került és ott a Szepességért dolgozó, cipszerré váló, cipszer családot alapító tanárokról, tudósokról szólt Bruckner Éva előadása a 6. szepesi esten.
A 2016. nov. 25-i szepesi estünk minden eddiginél nagyobb létszámú összejövetelünk volt!
Fotók: Neidenbach Ákos
2017. nov. 24-én megtartottuk a szepességi baráti kör nyolcadik budapesti találkozóját, melyen elsősorban az előző év elhunytjairól emlékeztünk meg, régi lőcsei hagyományt követve. Az évközi események felidézése után az új résztvevők érdekes családtörténetei és egyéni beszélgetések következtek.
Köszönjük Hritz István és Ludányi Zoltán barátaink fotóit.
A késmárki Történelmi temető történelmi személyiségei:
Persönlichkeiten der Geschichte Kesmarks – Historischer Friedhof –
Osobnosti dejin Kez’marku – Historicky cintorin -
kétnyelvű kiadvány Oscar Marczy elő- és utószavával.
Szöveg: Nora Baráthová, történész, Késmárk
Német fordítás: Anni Zjaba, Gäufelden
Kiadó: ViViT s.r.o., Kežmarok
"És itt vetődik fel, hogy a 20.szd. most már végérvényesen elmúlván, nem lenne-e ildomos újra felvetni ezen nemes vállalkozás újraindítását és összeszedni a 19. és a 20.század neves és érdemes szepesi személyiségeit, akik sokat tettek az ügyért?"
Czenthe Miklós
S hozzávesszük a régieket, nehogy feledésbe merüljenek!
Arcképcsarnok
Jeles személyiségek
Archív felvételek
Sírjegyzékek
Szepesi estek
Szepességi látogatások
hirdetés helye