Szepességről az Átjáróban (2011. 03. 11.)

2023.01.30.

Címke: Genersich

Őseink európai közössége

Az MTV Átjáró műsora egy tudományos konferenciára kapott meghívást a Szepességbe. A stáb tagjai a résztvevőkkel és meghívottakkal együtt idézték fel annak a vidéknek a történelmét, ahol évszázadokon keresztül három nép élt békében.
Az adás 2011. március 11-én volt látható.


Szepességet napjainkban Szlovákia kincses ládájának is nevezik. Egykori gazdagsága, az ott élők műveltsége, természeti és épített öröksége a vidéket egyedivé tette a királyi Magyarország területén. Az örökösök sokáig rosszul sáfárkodtak e kinccsel, a hajdani lakók kihaltak, vagy kényszer hatására hagyták el szülőföldjüket. Bizony, az egykori német ajkú cipszerek, magyar, vagy talán csak elmagyarosodott polgárok már csak mutatóban maradtak itt. Nehéz kimondani, de a közel 20 000 lakosú Késmárkon ma nem haladja meg a félszázat azok száma akik még beszélik a magyar, vagy a szepességi szász, a cipszer nyelvet.
„Gyakran hivatkozunk az Európai Unióra, s mi felvidékiek nem is gondolunk arra, hogy szepességi elődeink megvalósították már saját kis Európájukat - osztja meg gondolatait a stábbal Rácz Olivér orvosprofesszor. - Az ott lakók legalább három nyelven: németül, magyarul és szlovákul beszéltek, de a műveltebbek latinul is tudtak. Nincs olyan nemzete Európának, amelynek fiai ne fordultak volna meg a Szepességben."

A budapesti székhelyű Genersich Antal Alapítvány három nagy múltú szepesi városban, Késmárkon, Lőcsén és Nedecen a közelmúltban rendezte meg három napos összejövetelét. A szimpózium dr. Genersich Antal, orvosprofesszornak (1842-1918), a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagjának, kora kiemelkedő tudósának állított emléket. A rendezvényen magyar, szlovák és lengyel tudósok, helytörténészek idézték fel az egykori cipszer vidék történelmét, életét, s híres szülöttének munkásságát. A történelmi családok egyike volt a Genersich család, amelynek tagjai 1509-ben érkeztek a Szepességbe. A cipszerek, noha a német nyelv egyik dialektusát beszélték, nagy békességben éltek a magyarsággal, 1848-ban pedig Kossuth oldalán harcoltak. Ma már csak sírkövek, emléktáblák és alkalomadtán helytörténészek hirdetik az elődök, s ezen belül a Genersich család dicső múltját. Az összejövetelen a Magyar Televízió is részt vett.

Szerkesztő: Borbás Anikó, Műsorvezető: Debreceni Mihály
Adás: 2011. március 11., péntek (m2, 19.17)

2011.05.04


Arcképcsarnok
Jeles személyiségek
Visszaemlékezések, archív felvételek
Emlékhelyek és sírjegyzékek
Szepesi estek és hazai események
Szepességi látogatások


hirdetés helye


 

Szepesi Ház /
Zipser Haus /
Spišsky Dom