Csépánfalvi Teöke nemzetség

2023.02.03.

Címke: Csépánfalvy

A nemzetség egyike a Szepesség alapjait letevő, első foglaló tízlándzsás nemes családoknak, akik rokonságban állnak a legjelentősebb szepességi családokkal. Két családtagot mutatunk be közülük.


csépánfalvi Teöke Béla
(1874-?) az utolsó magyar királyi közjegyző Késmárkon(1905-1914), majd Budapesten a X. kerületben, Kőbányán. Apja cs. Teöke Viktor a Lőcse melletti Dolyánban és Körtvélyesen birtokos, mezőgazda, szeszfőzde tulajdonos, korábban császári és királyi erdősz Máramarosszigeten. Anyja a nagy nevű lőcsei Pfannschmiedt (később a család egyes ágain Zsedényi néven ismert) család tagja, Klementin. Anyja révén unokatestvére volt a hires zeneszerző Bágya András apja Bágya Iván, apja révén pedig a méltatlanul elfelejtett és mellőzőtt aviatikus petróczi Petróczy István ezredes, a magyar légoltalom megszervezője, aki a Teöke mellett a másik ősrégi szepesi lándzsás családból származott. Több irása megjelent különböző témákban, ami jelzi személyiségének sokrétűségét. Az 1903-ban kiadott "Korhadás" és az 1935-ben megjelent "Reformeszmék" politikai témájú irások. A "Kóbor ösztönök" a könnyebb műfajt jeleniti meg, de találunk kulturális témájú irást is a "Magyar Nemzeti Szinház hivatása" cimmel. Legismertebbek mégis vadászati témájú irásai, amelyek egy része a vadászlapokban jelentek meg (pl. a farkas mérgezéséről), más részük könyv formájában adattak ki "Vadászhistóriák" cimmel. Ebben a korabeli(századfordulós) szepesi és sárosi vadászatok módjait festi meg szórakoztató módon, melyekhez nem egy esetben hely- és családtörténeti információkat is csatol. Pályáját Késmárkon kezdte, mint királyi közjegyző. Az első világháború következtében 1915-ben Budapestre helyezték át, ahol 1949-ig teljesitett szolgálatot. Sashegyi birtokán szőlő- gyümölcstermesztéssel, rózsanemesitéssel és gyűjtéssel foglalkozott. A pártrendszer nem vette át állami szolgálatba. 1953 táján az AVH figyeltette és végül -többek között-körmei letépésével az Andrássy út 60.-ban megkinozták, királypártisággal vádolták.Nehezen, de sikerült elkerülnie az internálást. Az 1950-es évek vége felé  halt meg. Négy lánya közül Erzsébet jekel-és margitfalvi Jekelfalussy Aladárhoz ment férjhez: az Ő leszármazottaik között találjuk ma Dr.Jekelfalussy Kinga  kutyatenyésztő- fogorvost. Rózsika egy székely lófő, Keöpeczy-Nagy Gábor felesége lett. Harmadik lányát Klárát fiúnak várták és 1920-ban hazautaztak Dolyánba, hogy ott szülessen meg a sok évszázados családi birtokon. Később Klára férje, Nagy Géza a lándzsás jogot követve felvette a Csépánfalvy nevet és gyermekeiket már erre a névre keresztelték. A negyedik lányból Teöke Mariannból hires zongorapedagógus lett férje Korányi András orvosprofesszor volt, utódai nem maradtak.Habár a családot addig vezető legidősebb ág Teöke Bélával férfiágon kihalt, a lándzsás örökség utódaiban tovább él.


csépánfalvi Teöke Andor (a képen)
festőművész, rajztanár Lőcsén született 1872. XI. 6.-án. Apja csépánfalvi Teöke József nyugalmazott hivatalnok, a Lőcse melletti Koncsánban birtokos, anyja csépánfalvi Teöke Ilona. Dédapja csépánfalvi Teöke Mihály a Szepesi X. Lándzsások Székének utolsó alispánja. 1890-1900 Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatója. A Millenáris idején, tanulmányai delén Löschinger Hugó festőművésszel együtt megfestette Szepes vármegye millenniumi küldöttségének csoportképét a lőcsei Vármegyeházban való elhelyezés céljából.1900-tól Pesten tanárjelölt, majd ugyanitt 1902-től rajztanár. Budapesten élt az Erzsébetvárosban (1900-1907, és 1908), rövid ideig a Terézvárosban (1907-1908), majd Budán, a II. kerületben(1909-1913), végül 1914-től haláláig Óbudán, ahol polgári iskolában rajztanárként tevékenykedett. Csendéleteket, szénrajzokat alkotott. A II. világháború előtt a Rómaiparti plébánia számára-mint az egyházközség egyik vezetőségi tagja- megfestett egy oltárképet, mely az angyali üdvözletet ábrázolta, s amelyet aztán a német megszállás alatt golyó ütött, s így megrongálódott. Budapesten hunyt el. Két felesége közül az elsőtől Fuhrmann Emiliától született fia, Teöke Géza(1904-1987) gépészmérnök, környezetvédelmi mérnök, főleg a nehézipar és az atomtechnika területén ért el érdemeket.

Képek


Dr. Teöke Andor

Arcképcsarnok
Jeles személyiségek
Visszaemlékezések, archív felvételek
Emlékhelyek és sírjegyzékek
Szepesi estek és hazai események
Szepességi látogatások


hirdetés helye


 

Szepesi Ház /
Zipser Haus /
Spišsky Dom