Szepességiek 3. lőcsei találkozója, 2019. szept.27-29
Mateóc 2019 09.29. vasárnap
Szepességiek 3. lőcsei találkozója, 2019. szept.27-29
Mateóc 2019 09.29. vasárnap
Mateóc 2019 09.29. vasárnap
Mateoc 2019 09.29. vasárnap
A 2019 09. 27-29. szepesi találkozó utolsó napján az előre tervezett program helyett Mateocra (jelenleg Poprádhoz tartozik) mentünk Adda Ágnessel és a feleségemmel együtt. A látogatást előre megterveztük, Astrid elintézte, hogy az istentisztelet után a lelkésznővel ( Mgr. Maťová ( Matyová) Janka ), és két presbiteri taggal beszélgethettünk az egyik egy idősebb hölgy, aki a felügyelő asszony: Cibakova Elisabet. Nagy örömünkre Astridhoz hasonlóan rengeteg információt tudott , szintén cipszer származású és anyanyelvi szinten beszéli a német nyelvet Ő is ismerte Astridot és Wieland Annát, akit később Poprádon meglátogattunk. Poprádon jót mulatunk egy 100 éves általam idézettként írt magyarnyelvű szöveg fordításán melyet Anna néni csinált Astrid kérésére. A fő kérdés az volt, hogy a lényeget írja vagy a szöveg, hü, fordítást. Igy az általam nem egészen átgondolt idézeteket melyben régies magyar szövegek voltak, gordiuszi csomóhoz hasonlóan egyszerűen lerövidítette csak a lényegre összpontosítva. Anna néni humora és temperamentuma lenyűgöző.
Mateoc rövid leírását Ludwig Emil: Rejtőzködő Magyarország 765. írásából citálom: Mateoc városi rangú helység egyetlen régi építménye a 13. századi templom. Mateóc (Matejovce, Matzdorf) első ízben 1275 és 1279 között szerepelt összeírásban „villa Mathey” alakban. A helynév a Máté személynév átvétele. Mateóc is egyike volt a Zsigmond király által 1412-ben Lengyelországnak elzálogosított 16 szepesi városnak, melyeknek élete csaknem háromszáz évig – Krúdyval szólva – mély álomba merült.
Szent István templom
Egyházának Szent István király titulusa bizonyosan középkori. Sajnos ide nem volt időnk bemenni.
Az evangélikus templom II. József türelmi rendelete idején épült 1784-85 ben barokk stílusú görög kereszt alapú torony nélküli templom. Gyönyörűen fel van újítva (100 évenként renoválták:1885, 1985 az 1990-es években. Az orgonáját poprádi mester és családja készítette. Bécsben és Budapesten is volt ugyan ilyen építésű orgona, de ezek nem működtek és a mateoci orgona segítségével javították meg tudtuk meg a presbiter asszonytól. Az Istentiszteleten rajtunk kívül összesen négyen vettek részt. Körülbelül 100 regisztrált evangélikus van, és ebből 20-an fizetnek egyházfentartási adót. A látogatás apropója az volt, hogy a családom több tagja, rokona itt élt és az itteni temetőben nyugszanak. Az egyik ükapám Soltész András itt szolgált (1825-1869) és tanított. A templom bejáratánál van egy tabló ahol az ott szolgált lelkészek és felügyelők szerepelnek 1548-tól 1931-ig. Sokuknak a fényképe is ott van. Üknagyanyám családja (Raab) több nemzedéken át szerepel különböző templomi tisztségekben a tablón. A Scholtz, Hőncz család is több lelkészt és felügyelőt adott Mateócnak. Számomra érdekes volt megfigyelni, hogy több nemzedéken keresztül szoros rokoni kapcsolat volt a mateoci cipszerek között. mely nem csak a templomban kifüggesztett emléktáblából, de a temetőben megmaradt sirfeliratokból is kiderült.
.
Evangélikus templom
A templom belsejéről néhány kép:
A temetőt is meglátogattuk ahol sok rokon család sírját találtuk, Raab, Höncz, Scholtz család és az Alexys család. A Scholtz család alapította a mateoci lókefe, edény és zománcozott edény gyárakat.
A temető látogatással összekötve megkerestük a lelkészlakot ahol több nemzedék lelkészei laktak. Az evangélikus templommel szemben van a német iskola régi ampir épülete . Ez az épűlet az evengélikus gyülekezethez tartozik és most belső részleges felújitás alatt van ,nagyon szép nagy boltíves terem készült el ottjártunkor.
***
Ide csatolom a lelkésznőtől kapott, a mateóci evangélikus gyülekezetről és templomról szóló szlovák nyelvű leírás magyar fordítását, melyet Adda Ágnes készített:
A mateóci ág.hitv.evangélikus egyház története
Magyarországon már 1518 vége felé ismert volt Luther Márton 1517. október 31.-iki fellépése a Tetzel János által búcsú cédulák árusítása ellen, amikor 95 tételét a Wittenbergi templom kapujára szegezte ki.
A túlnyomóan német Szepesség lett az evangélikus vallás egyik bölcsője. A talajt a reformáció részére a huszita csapatok készítették elő, melyek Szepességen a 15.-ik században tevékenykedtek. A reformáció eszméinek terjedését Szepességen a német városokkal való megnövekedett kereskedelem segítette elő, és azok a diákok, akik tanulmányaikat például Wittenbergben folytatták.
A mateóci evangélikus egyház kezdete nem egészen egyértelmű. Ivan Chalupecký történész a "Poprád történelme" c. művében úgy véli, hogy Peter Suchini-t kell az első evangélikus lelkészként számon tartani, aki 1573-ban itt tevékenykedett. A Szlovákia evangélikus enciklopédiája szerint Suchini az 1548-1573 (1576?) években Mateócon működött, de Tadeusz Trajdos, lengyel történész a "Reformacja a interreformacja na Spiszu" c. tanulmányában azt írta, hogy Mateócon a reformáció 1551-ben kezdődött és az első lelkész Sixtus de Bothizy... volt. További lelkészek az ellenreformációig - 1674-ig a következők voltak: Servác Botzdorfer, Tóbiás Weisz, József Hortensius. Nagyon jelentős volt Izaiás Pilárik (Mateócon 1646-1661), aki egyházi író is volt és tanító. Továbbá Kristóf Klesch, akit kitűnő barokk írónak tartanak. 124 nyomtatott műve ismert. A következő lelkész Filip Heutch volt (Mateócon 1661-1670).
1674-ben május 3. -10. között elvették az evangélikusoktól a templomokat és elkobozták a vagyonukat. Valamennyi lengyel és német elmenekült. Július 10.-én a híveik kíséretében elhagyták városaikat a poprádi terület lelkészei. Útjuk Szepesbélára és Gnézdába (Hniezde) vezetett és onnan tutajon Lengyelországba. Távozásukkor a komiszárok a lublói várban ezekkel a szavakkal kísérték őket: "Tudjuk, hogy az urak ártatlanok, de most nem lehet másként." Akkoriban ment el Mateócról Krisztián Langsfeld (Mateócon 1670-1674), akit 1674-ben a feleségével és gyerekeivel száműztek Sziléziába. 1682-ben visszatért Mateócra, de rövidesen szolgálati helyet változtatott és Pálmafalvába (Harichovce) ment, ott is halt meg.
1786 május 14.-étől 1827-ig Johann Scholtz volt Mateóc evangélikus papja és történésze. (Az ő unokája volt Johann Emil Scholtz, Mateóc és Magyarország egyik legismertebb vállalkozója és konstruktőre). Johann Scholtz öt kéziratos kötetben gyűjtötte össze a szepesi reformáció történelmi forrásait 1817-ig, két kötetben a 24 szepesi városok közössége evang. papjai életrajzát írta meg, 1801-ben a mateóci Familienbuchot készítette. Sajnos a kéziratokat nem adták ki és valószínűleg elvesztek. Az ő legnagyobb műve az evangélikus templom építése volt, melynek alapkövét 1786. május 29. tették le. A türelmi időben épült torony nélküli templom 16 hónap alatt készült el, és 1787. okt.4. szentelték fel. Az orgonát 1823-ban Friedrich Deutschann orgonamester építette.
1887-ben és 1987-ben a templomot építése 100. és 200. évfordulóján renoválták.
Nagyon bonyolult időszakot élt meg Gusztáv E. Fábry lelkész (Mateócon 1931-1957. nov. 15.). 1937-ben érdemeket szerzett a templom felújításánál. A második világháború befejezése után a Mateócon többségben lévő német lakosságot kilakoltatták. Fábry önként elismerte a Szlovák evangélikus egyház fennhatóságát és az istentiszteleteket szlovák nyelven végezte. Mateóc a Szepesi seniorátushoz tartozó eredetileg 32 német evangélikus egyházközség közül a 11 elszlovákosodott közé tartozott. Mateócon működött az 1962-1968 években id. ThDr. Július Filo, a Keleti Evangélikus Egyházkerület püspöke, teológus, filozófus, pedagógus, újságíró és író. Az 1968-1991 években Mateócon működött Ľudmila Veselá lelkésznő. 1987-ben ő szervezte a templom felépítése 200 évi évfordulója alkalmából a felújítását. 1991-1993 itt ténykedett Branislav Matejka - csorbai lelkész, 1994-1997 Mgr. Jozef Vereščák, 1997 okt.1. től-2009-ig Viliam Solárik. 2001-ben a mateóci gyülekezet 150 lélekből állt, ebből 90 Mateócon és 60 a nagyszalóki fíliában. Az istentiszteleteket minden vasárnap megtartották a hónap 4. vasárnapja kivételével. Solárik lelkészt Michael Findra és Vladimír Maťaš helyettesítette a nagyszalóki gyülekezetből. Mgr. Jozef Vereščák lelkész helyettesítése után 2009 augusztusától jött Mgr. Daniela Kissová lelkésznő, az ő távozása után a gyülekezetet Michal Findra lelkész adminisztrálta Poprádról és 2017 februárjától Mgr. Janka Maťová itt a helyettesítő lelkésznő. (Irta: PhDr. Zuzana Kollárová, Eperjesi Állami Levéltár, Poprádi részlege)
Mateóc közvetlen szomszédságában a Poprád folyó túloldalán van Mühlenbach (Malompatak, Mlynica). A községet a XIII. század első felében szász telepesek alapították, a szepesi szász autonómiához tartozott. Elsőként vált protestáns vallásúvá a Szepességen. Van egy XIII századi katolikus temploma és a benne lévő szárnyasoltárt valószínűleg Lőcsei Pál mester alkotása. Evangélikus temploma majdnem egyidős a mateócival (1830), stílusa is klasszicista. Itt volt evangélikus lelkész Soltisz András, (Munkája: Gedächtniss-Rede auf den wail. Herrn Grafen Carl Csáky des löbl. Zipser Comitates Erb und Obergespann am 22. Febr. 1846. Leutschau. Petrik Bibliogr. )
Lorx Ádám
Arcképcsarnok
Jeles személyiségek
Visszaemlékezések, archív felvételek
Emlékhelyek és sírjegyzékek
Szepesi estek és hazai események
Szepességi látogatások
hirdetés helye